Защото вегетарианството не е достатъчно. Милиарди животни умират за мляко, яйца, вълна, коприна или мед. Единствения начин да не допринасяме за тези убийства е да бойкотираме всички животински продукти – Веганизъм.
Много известни учени и личности от миналото са говорили за вегетарианство. Съвременното разбиране за вегетарианство обаче е дефинирано през 1847г и наложено през последните няколко десетилетия като общоприето разбиране и дефиниция. Това става едва през последните две десетилетия с появява на интернет и всеобщо-достъпната информация.
Да видим ОБАЧЕ, какво пише в Енциклопедичния речник на Брокхауз и Ефрон, който излиза почти по времето, когато се заражда движението на вегетарианците. Авторитетната за времето си енциклопедия, определя привържениците на новата тогава и модерна философия, като “последователи на философско движение, които признават за естествена храна на човека САМО продукти от растителен произход”. И само това. Точка.
Затова когато говорим за вегетарианци от миналото е редно да сме наясно, че всъщност това са ВЕГАНИ, а не вегетарианци.
Малко история..
Изданието на The Healthian от април 1842 г. съдържа най-ранната известна печатна употреба на думата “вегетарианец”, а през следващите пет години всички известни употреби на думата са от хора, тясно свързани с Alcott House.
Уилям Хорсъл издава вестник The Truth Tester (от 1846 г., слят с The Healthian), че вегетарианството е “следващият практически морален субект, който вероятно ще предизвика добродетелната енергия на обществото”. През април 1847 г. писмо, отпечатано във вестника от читател в Хемпшир, предлага създаването на вегетарианско общество.
Инициативата за стартиране на Вегетарианското общество дойде от много различна група, базирана около Акат Хаус (Alcott House) Академията, на Ham Common, близо до Richmond, Surrey.’
Бизнес-мениджърът на Alcott House, William Oldham, отговори на писмото като организира конференция в училището в четвъртък, 8 юли 1847 г., за да събере заедно онези, които биха могли да се интересуват от формирането на общество.
Втората среща се проведе на 30 септември 1847 г. в Northwood Villa, дом на Хидропатичния институт в Рамсгейт. Joseph Brotherton, депутат от Салфорд, бе поканен да председателства историческата среща и Вегетарианското общество се роди след единодушно приета резолюция. Скоро бяха записани 150 членове.
..край на историята.
Защо растителната диета не е достатъчна?
Защото, когато сме на диета, не спасяваме животните, убити за кожата им. Не спасяваме измъчваните и убивани животни в лаборатории за тестове на лекарства, ваксини, козметика. Не спасяваме копринените буби, които се сваряват живи. Не спасяваме животните гледани за вълна и умрели от инфекции в резултат на стриженето. Не спасяваме животните в цирка, в зоологическите градини, делфинариумите и други места, където хора на растителна диета нямат проблем да заплатят билет и да стимулират експлоатацията и робството на животни. Защото хора на растителна диета нямат проблем да яздят животни и да деформират гръбначните им стълбове. Защото диетата не решава проблема с цялата експлоатация и робство на животните.
Видове вегетарианство
Ово-лакто вегетарианство:
Диета в която не се консумират месни продукти (в това число водни обитатели, желатин, химозин от животински произход, дроб или други продукти от заколено животно), НО се консумират млечни продукти, яйчни продукти (включително хайвер) и пчелни продукти (прополис, пчелно млечице, пчелен мед). Това е вероятно най-често срещаната форма на вегетарианство и обикновено това имат предвид хората, когато се описват като вегетарианци.
Ово вегетарианство:
Диета, в която не се консумират месни продукти (в това число водни обитатели, желатин, химозин от животински произход, дроб или други продукти от заколено животно), млечни продукти, НО се консумират яйчни продукти (включително хайвер) и пчелни продукти (прополис, пчелно млечице, пчелен мед).
Лакто вегетарианство:
Диета, в която не се консумират месни продукти (в това число водни обитатели, желатин, химозин от животински произход, дроб или други продукти от заколено животно), яйчни продукти (включително хайвер), НО се консумират млечни продукти и пчелни продукти (прополис, пчелно млечице, пчелен мед).
Растителна диета:
Не се консумират никакви животински продукти, но за разлика от веганизма експлоатацията на животни не е изключена за цели, различни от храненето. Например за дрехи, транспорт, туризъм, тестове с животни, в селското стопанство и т.н. Хората на растителна диета използват вълна, коприна, кожени дрехи, продукти, тествани върху животни (най-често цигари и козметика).
Вегетарианството е дефинирано от вегетарианско общество (Vegetarian Society, британска организация, създала и държаща правата над дефиницията за вегетарианство), единствено като диета, и нищо повече. Това значи, че всеки човек, който следва вегетарианска диета, може да е вегетарианец, без значение дали спомага за убийството на животни, използвайки козметика или други продукти, тествани на животни, носейки коприна, кожа, слонова кост и прочие продукти, за което е трябвало да умре животно, извън диетата. Да си го кажем директно – вегетарианството е просто една диета. Докато веганизмът, за разлика, е начин на живот, бойкотиращ всяка експлоатация над животни. И дори повечето вегетарианци са на ово-лакто, ово или лакто вегетарианска диета, което значи, че дори с храната си спомагат много птици да живеят в робство, малките мъжки пиленца индустрията да смила на кайма в първия ден след излюпването, а крави да заболяват и умират от инфекции заради непрекъснато доене с машини, закачени за виметата им, и изпращани в кланицата щом станат негодни да дават достатъчно мляко. 99% от животинските продукти в магазина идват от индустрията, същата която мели мъжки пиленца и разделя майки от техните бебета. На 5-ия ден телетата се разделят от своите майки, за да не пият от млякото – то трябва да отива за продан и ако са мъжки, пътуват директно към кланицата.
Почти всички вегетарианци консумират пчелни продукти. А знаете как се прави мед – кошерите се опушват. Без значение в индустрията или пчелари любители, всички опушват кошерите, за да вземат меда. Опушването обаче не премахва всички пчели и десетки биват премачквани при ваденето. Вегетарианците, когато плащат за меда си, плащат и за убийствата, съпроводени при ваденето му. В пчелната индустрия се осеменяват изкуствено пчели, за което в процеса се обезглавяват мъжки.