Зоологически градини, псевдо-убежища, морски паркове, пътуващи зоологически градини, крайградски зоологически градини и други подобни атракции затварят животни, които искат да бъдат свободни, за да се възползват хората, които идват да ги наблюдават.
Условията на живот в тези атракционни места често са мрачни, животните се ограничават до малки, мръсни, празни ограждения, но дори и най-добрата изкуствена среда не може да се доближи до пространството, разнообразието и свободата, които животните имат в естествените си местообитания. Това лишение, съчетано с безмилостна скука, самота, и понякога дори злоупотреба от хората, които се предполага, че се грижат за тях, кара много пленени животни да губят умa си. Животните с това състояние, наречено “зоокоза” (Zoochosis), често се лашкат и поклащат или се движат безкрайно, а някои дори се обезобразяват.
Зоологическите градини твърдят, че насърчават образованието, но единственото нещо, което трябва да се научи за тези тъжни съоръжения, е как животните, които искат да бъдат свободни, са затворени. Зоокозата е толкова яростна, че някои зоологически градини дори предписват променящи настроението наркотици, като Prozac, за да се справят с оплакванията на обществото за ненормалното поведение.
Животните в псевдо-убежищата често са “спасени” от една трагична ситуация, само за да се окажат в друга. Тези отвратителни действия събират дарения, като преследват съчувствието на хората, докато експлоатират животните под техни грижи.
Много от крайпътните зоопарковете с диви животни използват малки бебета животни, за да привличат клиенти през предната порта, докато по-старите и нежеланите животни са скромно превозвани през задната врата, понякога по стотици всяка година. Много от тези животни свършват на търгове, или в кланици, или в ловни ферми.
“Морските паркове с бозайници” улавят животни от дивата природа и ги разделят от техните семейства; Ограничават силно интелигентните животни, които трябва да плуват до 100 мили на ден в малки, бетонни, химически обработени басейни; И принуждават животните да научат глупави циркови трикове, често чрез спиране на храната. Китовете и делфините в тези съоръжения обикновено умират десетилетия по-рано спрямо техните екземпляри в дивата природа. Някои доклади дори показват, че са се самоубивали, като са избирали да спрат да дишат или са удряли главите си по стените на басейна.
Пътуващите зоологически градини и зоологическите градини с малки бебета подлагат животните на стрес от транспорт, чужди околни среди, нередовно хранене и поене, злоупотреби и тълпи от непознати. Много деца и възрастни са били наранявани от тигри, примати и други животни, които се използват като реквизит във фотосесии и безброй хора са били заразени, а някои дори са умрели, след като са били в контакт с животни в зоологическата градина.
В крайпътните зоопаркове и менажерии (тези с редки видове), животните се държат в празни клетки, конструирани от бетон и метални пръти, до по-големи колекции с животни, ограничени в двор, заобиколен от верижно свързани огради. В тези съоръжения животните често са лишени от достатъчно храна, вода, подслон и ветеринарна грижа.
Това жестоко робство се случва, само защото хората плащат билет за вход. Моля, не плащайте, да държат животните затворени. Научете за животните като гледате документални филми или ги наблюдавате в природата – техните местообитания.