Терминът вълна се използва за обозначаване на космите на овце, овцебикове, зайци, камили, лами, вигуни, алпаки, гуантаки, кашмирски кози, тибетски антилопи и някои други животни.
ОВЦЕ
Повечето от световната вълна идва от Австралия. Най-често отглежданите овце в тази страна са меринос, които са специално развъждани, за да имат набръчкана кожа, което означава повече вълна на животно. Това неестествено пренатоварване на вълна причинява много проблеми на овцете. Някои рухват и дори умират от слънчасване (толинна болест) през горещите месеци, а бръчките им събират урина и влага. Привлечени от влагата, мухите хвърлят яйца в гънките на кожата, а излюпените червеи могат да ядат овцете живи. Което е причина остриганите овце да страдат от множество инфекции. За много от тях те се оказват фатални и завършват със смърт.
За да предотвратят това заразяване с червеи, много фермери извършват варварски процедури, наречени “mulesing”, при които завързват овце по гръб със заприщени крака м/у метални решетки и често, без каквито и да е болкоуспокояващи, изрязват огромни късове кожа в задниците на животните или прикрепят стегнати скоби към тяхната плът, докато умрат или се откъснат. И двете процедури са ужасно болезнени. “Mulesing” е груб опит за създаване на по-гладка кожа, която няма да събира влага, но откритите кървави рани често се инфектират или биват кацани от мухи.
Много овце, които са претърпели осакатяване (“Mulesing”), страдат бавно и продължително, агонизирайки до смърт, изяждани живи от червеите на мухите.
H & M, Perry Ellis, основната модна къща HUGO BOSS, спортният гигант Adidas и много други компании обещаха да се оттеглят от “mulesing” вълната или да направят директна забрана за вълна, произведена от овце, претърпели “mulesing”. Вие също можете да помогнете като спрете да купувате вълна от всякакъв вид.
Повечето хора не разбират защо веганите не използват продукти от вълна. Вълнената промишленост обаче не само експлоатира овце, но е и много жестока към тях.
Дали овцете имат нужда да бъдат стригани? Овцете наистина ли са тези странни създания, които през зимата им пораства толкова много вълна, че имат нужда от помощ от хората? Не. Както котките, кучетата и всички останали животни, когато става топло пада точно толкова козина, колкото е необходимо. Процеса се казва линеене. Овцете се стрижат на пролет, докато е все още студено, защото по-късно като се стопли започва естествено да им пада козината, а това би означавало загуба на вълна. Около 1 милион овце умират всяка година от прибързано стригане. Друг проблем при стригането е, че на работниците не се заплаща на час, а на обем. Опитните работници стрижат по 350 овце на ден и това темпо се поддържа до четири седмици. В резултат те обработват животните много грубо и много овце са наранени.
Уловени в кошари
Когато производтвото на овча вълна намалява, те ги продават за колене. Милиони агнета и овце се изнасят за клане всяка година. В Австралия и Европа те трябва да пътуват на дълги разстояния, преди да стигнат до много претъпкани места, където се държат, преди да бъдат натоварени на кораби.
Транспорт
Овцете, които преживяват държането в кошарите, са натъпкани тясно и плътно в кораби. Агнетата, родени по време на пътуването, често са потъпквани до смърт. Много овце са пострадали или умират. В Европа и Австралия те трябва да пътуват на дълги разстояния в плътно опаковани камиони без храна или вода. Те често се изнасят в страни с минимални правила за клане и където овцете често са в съзнание, докато са разчленени.
Другите процедури, извършвани без упойка, включват пробиване на дупка в ушите на агнетата няколко седмици след раждането, подрязване на опашките им и кастриране на мъжките. Кастрациите се извършват, когато мъжките агнета са между 2 и 8 седмици, с помощта на гумен пръстен, за да спрат кръвотечението им.
Ултра-фина вълна
Овце, които са експлоатирани за производство на ултра-фина вълна, живеят в малки клетки по 24 часа на ден, в продължение на 5 години или повече. Покрити с найлоново покривало, за да предпазва вълната им, колкото е възможно от прах и други замърсявания. Тези овце показват признаци на хроничен стрес, което е характерно и за други животни в плен: гризат металните заграждения на клетката и правят повтарящи се движения. В допълнение съществува мнение, че овцете с по-ниско телесно тегло (недохранени овце) произвеждат по-фина вълна. Затова не е малко вероятно, че в допълнение към другите зверства, на които са подложени, те също са постоянно гладни.
ДРУГИ ВИДОВЕ ВЪЛНА
Може да се нарече вълна, мохер, пашмина, шатуш или кашмир. Но независимо от това как се нарича, всяка вълна означава страдание за животните. Кашмирът е направен от козината на кашмирените кози, които са отглеждани от милиони хора в Китай и Монголия, които доминират пазара на този “луксозен” материал. Според работници в тази индустрия стригането е изключително стесиращо за животните и ги лишава от тяхната естествена изолация, оставяйки ги уязвими към ниски температури и болести. На местата, където живеят кашмирените кози, е изключително студено и ветровито. Мерино или кашмир се комбинират с козина на опосум, за да се създаде „ перино“. Опосумите са ловувани за козината им.
Ангорските зайци могат да бъдат завързани към дъска за стригане и да ритат мощно в знак на протест, тъй като бръсначките или ножиците неизбежно захапват плътта им. Ангорските зайци имат много деликатни подложки на лапите, така че често развиват мъчително болезнени рани на стъпалата, когато са насилвани да прекарват живота си в/у подът на телени клетки. Женските зайци произвеждат повече вълна отколкото мъжките, затова големите ферми убиват мъжките още след раждането. В много страни е честа практика ангорските зайци да се скубят с ръце. В някои китайски ферми например е документирано как ангорски зайци се скубят с голи ръце, докато зайците пищят от болка – процес, който издържат на всеки три месеца в продължение на две до пет години. За справка Китай е вторият най-голям производител на вълна след Австралия.
Шатуш е направен от козината на застрашената тибетска антилопа. Понеже тибетските антиполопи не могат да бъдат опитомени, те се убиват преди тяхната вълна да бъде взета. Макар да е незаконно да се продават или притежават шатушени продукти от 1976 г. насам, хиляди тибетски антилопи са убивани всяка година за шалове, които се продават на черния пазар.
Какво можем да направим?
Използвайте алтернативи на вълната, включително памук, памучен фланел, полар, синтетична кожа и други cruelty-free влакна, както хората с алергии от вълна правят от години. Един сравнително нов заместител на вълната е Tencel/Lyocell, който е дишащ, издръжлив и биоразградим. Polartec Wind Pro, който се произвежда основно от рециклирани пластмасови бутилки, представлява влакно с висока плътност, с четири пъти по-голяма устойчивост на вятър от вълна и също премахва влагата.
Веганската алтернатива на вълната е лесна за намиране и ще ви държи топло и уютно, без да допринасяте за жестокост.