Независимо дали са “свободно отглеждани” или са затворени в тесни клетки, кокошките живеят в болка и страдание през целия си съкратен живот.

Свободно отглеждани

Често срещано погрешно схващане е, че яйцата от свободно отглеждани кокошки включват блуждаещи навън, щастливи и свободни птици. Реалността обаче е, че свободно отглежданите кокошки всъщност се държат в огромни навеси с потенциално хиляди други птици, някои от които никога не виждат дневна светлина.

Свободно отглеждане може да означава без клетки, но законодателството на ЕС предвижда, че девет птици могат да заемат един квадратен метър от площта. При условие, че съотношението птица-на-пода е изпълнено, тези закони не пречат на пилетата да бъдат натрупани ред по ред. Трябва да им се даде някакъв външен достъп, но в такива ограничени пространства само няколко птици са в състояние да се разкарват навън.

Стандартната практика за “свободно отглеждани” е да се отреже голяма част от клюна на всяка кокошка с горещо острие, без да се използват болкоуспокояващи, така че кокошките в затворено пространство да не се кълват една друга. Кокошият клюн е много чувствителен, подобно на пръстите на човека. Изследванията показват, че отрязването на човката води до остра и хронична болка със симптоми, подобни на тези на човешките ампутации, които страдат от “Фантомен синдром на крайник с болка”.

Всички кокошки се продават за клане след около една година производство на яйца, въпреки естествената им средна продължителност от осем години. Те най-често свършват като преработени меса, обикновено храна за домашни любимци. В “развъдниците”, кокошките носачки, длъжни да произведат следващите поколения, също се колят след една година поради изтощение.

Отглеждани в тесни клетки

Тези ферми се състоят от огромни без прозорци навеси, в които са поместени хиляди кокошки, които са натъпкани четири или пет по едно и също време в малки телени клетки, поставени едно върху друго в редове.

Всяка кокошка може да има само 450 cm² пространство: твърде малко, за да разпери дори едно крило. Фермите с 450 см² клетки съществуват в целия свят, а по-голямата част от кокошките носачки по света идват именно от такива ферми, въпреки забраните в някои държави.

В ЕС клетки от 450 см² са забранени в полза на съвсем леко по-големи клетки, които осигуряват 600 см² използваемо пространство: по-малко от размер А4 на хартия.

Междувременно за много ферми е известно, че нарушават забраната и все още използват по-старите, по-малки клетки.

.

.

.

.

Мъжки пилета

Независимо дали са “отглеждани свободно” или в промишлени заводи (ферми), мъжките пилета не носят полза за производство на яйца и се убиват още в първият ден, почти веднага след излюпването. Те са или хвърлени в промишлената мелачка, докато са все още живи, или отравяни с газ (предпочитан метод в Обединеното кралство).

Ефектът върху хората

Всички сме чували за LDL холестерола (така наречения лош холестерол). Той се натрупва в кръвоносните ни съдове и ги запушва, защото за разлика от всеядните животни, ние нямаме ензим с който да го усвояваме. Високият LDL холестерол ни поставя в опасност от сърдечно-съдови заболявания – като атеросклероза, исхемия, инфаркт. А яйцата са като холестеролна бомба – изключително богати на LDL холестерол.

Ефектът върху животните

Пилетата са интелигентни, любознателни животни, но при условия на отглеждане не са в състояние да извършват каквото и да е естествено поведение, като например къпане в пясък или изграждане на гнездо, изхранване на малките си или събиране на храна. Ограничените, претъпкани условия имат сериозни последици за тяхното физическо и психическо здраве – счупени кости, остеопороза и злокачествени тумори са чести, както и стрес-индуцираното ненормално поведение. Липсата на упражнения също причинява дегенерации у телата на някои кокошки.

Дори в крайно редките с малък мащаб продуция ферми кокошките все още се третират като стоки, без да се говори за използването на телата им. Задържането на спасени кокоши носачки в задния двор е един от начините да помогнете на тези животни, но взимането на техните яйца за собствена консумация не е. Някои кокошки скърбят за загубата на яйцата си, докато много от тях ядат собствените си безплодни яйца като начин да вземат обратно съдържащите се в тях хранителни вещества. Дори и вашият случай да не е такъв, важно е, че другите животни не са наши да ги използваме по никакъв начин. Станете вегани и се борете срещу експлоатацията!

Ако все още не сте вегани, опитайте 30 дневно веган предизвикателство.