Истината за млечните продукти

За да се запази производството на мляко за хората, млечните крави трябва да забременеят и да имат телета. Това се извършва насилствено, обикновено чрез изкуствено осеменяване.

Изкуствено осеменяване

Индустрията гони бързи печалби и това не е тайна за никого, затова не може да си позволи нерентабилни за нея практики като естествено осеменяване от бик на крава. Помислете си един бик колко крави може да заплоди дневно и колко могат да бъдат заплодени със спермата му по изкуствен път. Освен това изкуственото осеменяване е много по-сигурно и ефективно, гарантиращо много висока степен на успеваемост. Ако си мислите, че изкуственото осеменяване се практикува само от индустрията, грешите. По селата това се извършва от ветеринари или хора, практикуващи професията “осеменител”. Много по-евтино е за един фермер да повика осеменител, отколкото да си заведе кравата на бик. А и много по-висока успевяемост се гарантира чрез изкуствено осеменяване, отколкото при нормална копулация. Всеки човек с ветеринарно образование преминава по време на обучението си практика, в която има за задача да бърка в ануса и вагината на говедо.

Процеса на изкуствено осеменяване е предшестван от взимането на спермата от бик.

Това се прави като се бърка в ануса на бика, за да се мастурбира анално с цел да еякулира по-бързо и ефективно. След като се събере спермата, се инжектира в крави, чрез дълъг метален инструмент, който се пъха във вагината на кравата, а с другата ръка се прониква в ануса ѝ, и се мастурбира, за по-ефективно осеменяване. Бъркането в ануса на кравата също е до лакът. При всички видове бъркане се използват предпазни ръкавици. Но не ви ли се струва това малко зоофилско? Малко като изнасилване?

Раздялата

Телетата обикновено се отнемат от майките си в рамките на 24 часа след раждането (максимум на 5-ия ден), причинявайки огромен стрес на майката и телето. И двете страни обикновено викат една за друга, тъй като са разделени. Майката трябва да издържи това да се случи 4 или 5 пъти, преди да се смята за “изтощена”.

Мъжките, които са малко полезни за млечната индустрия (и фермерите) са убити малко след раждането, докато женските следват съдбата на майките си – непрекъснато потиснати през целия си живот.

В резултат на неестествено високите добиви на мляко, над една трета от млечните крави страдат от мастит и болезнена инфекция на вимето. При тежки случаи на инфекция кравите се убиват. Това се случва в голям брой като маститът е най-често причинен от “преждевременно угояване” според AHDB Dairy. Междувременно много животни страдат от куцота поради неестествената им среда. Те обикновено се държат на закрито поне за половината от годината.

Продължителността на живота на млекодайна крава е по-малка от една четвърт от нейната естествена продължителност на живот; Кравите се смятат за изтощени в периода между 7-8 години, в която възраст са заклани. Ако е позволено да съществуват свободно, без да се експлоатират и колят, млечните крави могат да живеят 25 години или повече.

Фермите съществуват с цел печалба, а не за да изпълняват желанията и нуждите на едрия рогат добитък. Дори когато стандартите за хуманно отношение към животните са по-високи от нормалното, кравите и телетата все още трябва да изтърпяват раздяла, те се използват и не се зачитат, и всички умират много преди времето си. Веганизмът е, нито за използването, нито за злоупотребата с нечовешки животни, които имат право на живот и свобода. Тези животни не могат да си дадат съгласието да бъдат отгледани за мляко и месо, независимо от условията, в които ги държим: да ги отглеждаме винаги е злоупотреба с власт.

Вредни ли са млечните продукти за хората?

Не е случайност, че страните с най-висока консумация на млечни продукти са и страните с най-висока заболяемост от остеопороза.

Според Професор д-р Уолтър Файт: у човека липсват биологични механизми за пълноценно разграждане на млечен протеин от чужд биологичен вид. Млякото от други видове животни не е устроено да бъде храна за нашия вид.  А след кърмаческата възраст – дори на собствения, човешкия протеин! Протеинът е сложна храна, даже по-точно казано – той е „структура”, която трябва да се разгради на съставни части (аминокиселини), посредством ферменти, които са специфични за всеки конкретен вид протеин. И се отделят само там, където има нужда от тях.  Затова природата е дала  на котката едни ензими, на козата-други, а на човека-съвсем различни, защото не е предвидено котката да бозае от кравата, а кучето – от лисицата.
Резултатът  от заобикалянето на природните закони почти винаги е тъжен.
Затова млякото и млечните продукти могат да бъдат и в различна степен винаги са вредни за: очи, имунна система ( най-вече диабет тип 1, ревматоиден артрит)  бели дробове (бронхити, хреми, възпаления), дебело черво (всякакви възпаления в него), кожа (екземи, обриви), за множество детски болести –  от бронхити  до бъбречни (товари силно нежните детски бъбреци,  които трябва да се справят с извеждането на 6 пъти по-голям излишък от калций и фосфор, съдържащи се в кравето мляко) отмива калция (остеопороза), сърдечни заболявания (заради големия процент наситени мазнини), онкологични заболявания – силно подкиселяване на организма заради казеина в млякото – казеинът не може лесно да се разтвори в стомаха и организмът е принуден да отдели огромно количество солна киселина, която всъщност го и подкиселява излишно като допълнение към другите подкиселяващи храни с всички последствия от това – от отнемане на минерали и калций, остеопороза, до онкология- най-вече рак на простатата, на млечната жлеза, на яйчниците. (онкология не възниква при алкално-киселинен баланс 7.4, а само когато той се измести в посока киселинен, което се причинява в голяма степен и от млякото), тоест цялостно объркване в баланса на хормоналните и половите жлези с непредвидими последствия. Млякото може да съдържа гной, кръв, лекарства, хормони, пестициди, бацили, вируси – от кравата.

1. Казеинът е най-големият проблем в кравето мляко!  Млякото е различно при всеки биологичен вид и всяко животно отделя различни  ензими за да го разгради.

За преработка на кравето мляко телето изработва ензима Химозин. Като се отбие, телето вече не го произвежда и ако се продължи да му се дава мляко, то се разболява и дори умира!
При хората обаче нещата стоят по друг начин – за преработка на майчиното мляко, при бебето отговорен е не ензимът Химозин, а симбиотичните бактерии (бифидус), които се изработват В МАЙКАТА, и които са в самата кърма и чрез кърмата попадат в бебето!  А краве мляко то не може да усвоява дори и докато суче, защото му лисва съответният ензим – Химозин. Ензимът Химозин при бебето го няма или е в много малки количества до 2 год. възраст!  Затова една голяма част от казеина (от кравето мляко, което приема) остава неразграден!
Казеинът е сложно вещество с различна структура при различните биологични видове. И всеки животински ( или човешки) вид е създаден така, че да преработва неговия си казеин!  А казеинът от други , (несъответстващи) биологични видове не може да се разгради напълно. Само че точно в това непълно разграждане е големият проблем, четете внимателно:

Човекът, а и други бозайници имат способността да усвояват и непреработените остатъци от казеина. ЗАЩО? След раждането си, бебето приема първото си мляко от майката, което обаче е особено, защото в него се съдържат много антитела, които са извънредно важни за имунната система на бебето. Тези антитела също са протеини! Но за да достигнат до предназначението си, за да попаднат в кръвопотока, природата е направила така те УМИШЛЕНО ДА НЕ  БЪДАТ РАЗГРАДЕНИ от храносмилателната система на бебето! Тази способност – известно количество неразградени протеини да попадат в кръвта се запазва не само при детето, а даже и при възрастните! Това не е проблем, стига обаче да се употребяват човешки протеини! Ако се приемат обаче белтъци от чужд животински вид (краве мляко), организмът ги приема, но може да почне да ги разпознава като ЧУЖДИ ЗА НЕГО ВЕЩЕСТВА. А какво прави имунната система с чуждите вещества? Правилно – атакува ги! Изработвайки собствени антитела срещу чуждият протеин. Причината е в това, че тези чужди белтъчни структури могат да се окажат много подобни  на някои от собствените ни клетки и тогава  нашите антитела да се насочат към унищожаване на нашите си клетки, а не на чуждите! Това се нарича автоимунна реакция. И затова приемът на мляко от чужд вид може да предизвика автоимунни заболявания. (за които се търсят какви ли не други причини)

Количеството протеин в човешкото мляко е 1.2 гр/л. И бебето удвоява теглото си за 120 дни.
Протеинът в кравето мляко е 3.3 гр/л. А теленцето удвоява теглото си за 47 дни.
То веднага след раждането скача на крака и се придвижва само. Високото съдържаниена протеин в млякото на неговата майка (кравата) е важно за бързото му укрепване и развиване на мускулатура, костна система. Само че при човешкото бебе нещата стоят съвсем по друг начин. При него акцентът не е да се развият бързо костите и да наддаде на ръст, при него най-важен е един друг орган – МОЗЪКЪТ. От какво най-вече се състои мозъкът? От протеини? НЕ. Състои се най-вече от мазнини! Затова съотношението между протеини и мазнини в храната на човешкото бебе трябва да е съвсем различно, в сравнение с храната на телето.

Установено е, че децата, хранени предимно с краве мляко, имат по-нисък коефициент на интелигентност, в сравнение с тези, хранени с майчино мляко!  И това е логично, защото на телето не е заложено от природата да ходи на изпити по математика, а за човек  развитието на мозъка е приоритет и това развитие трябва да започне максимално от рано без да му се пречи. Затова кравето мляко е добро за телето, а човешкото – за човека.

Могат ли децата да се развиват, пиейки краве мляко? Разбира се, че могат. Даже изглеждат и по-развити на външен вид, в сравнение с тези, които са били на майчино мляко. Но тези последните компенсират с по-развит интелект. Така че нещата с протеина не са на принципа „колкото повече –толкоз по-добре”  дори за малкото дете. Цитирам статията „Никакво кисело мляко за бебетата „от изданието на MEDICAL TRIBUNE от 25.10.2002, за което ще стане дума по-нататък. Цитирам и от Журнал за Педиатрична Гастроентерология и Хранене 1993: „ Би трябвало да се потрудим да използваме храни, които отговарят на потребностите на децата, но и храни, които нямат вредни въздействия. Кравето мляко не отговаря на тези  изисквания.”

Както се вижда, някои неща са известни отдавна на научния свят, но рекламата не ги признава вече 100 години.
Статията продължава: „Бебета, които са хранени с краве мляко през вторите си 6 месеца  имат около 30 %  загуба на кръв  и чувствителна загуба на желязо, чрез дефекацията, (изпразването на дебелото черво). Механизмът е следният:  Твърде голямото количество протеин поставя повишени изисквания към храносмислателната система – за да го разгради, тя трябва да отдели повишено количество солна киселина . Тази солна киселина идва в повече за нежното още детско чревце, което още не е приспособено. В резултат от нея чревните стени се разраняват и започват да кървят! Така с кръвта си отива и желязото с изхожданията.

В MEDICAL TRIBUNE (от 20.09.1996) се казва – „Кръв в изпражненията на малкото дете – това може да е заради млякото.” Следващи статии – от Postgraduate Medicine 95/1994 и  Digestive Disease and Sciences 1982.

2.ГАЛАКТОЗА. Очните проблеми (като катаракта и други), могат да бъдат причинени от употреба на мляко. Тук виновникът е галактозата, която спира да се разгражда от човека от момента, когато той спре да суче! Какво е пък това? Кърмачето получава енергията си под формата на млечна захар, състояща се наполовина от глюкоза и галактоза. Млечната захар се нарича ЛАКТОЗА. Тя се разгражда до ГЛЮКОЗА и ГАЛАКТАЗА посредством ензимът лактаза.  У малка част от хората той запазва действието си и през годините. ГАЛАКТАЗАТА обаче се разгражда чрез ензимът Б-галактозидаза, който при всички хора спира да действа след кърмаческата възраст!

Галактозата е нещо като резерва към глюкозата, организмът посяга към нея, когато има недостиг от глюкоза. Но след отбиването на кърмачето генът, който отговаря за преработката на галактозата, вече не е активен! (точно както и ензимът Химозин за преработка на казеина от млякото). Възрастният човек не може да преработи галактозата! Или генът е дотолкова дезактивиран, че практически процесът не работи.

Какво се случва: Организмът лесно се справя с глюкозата от млякото, но с галактозата не знае какво да прави!  А все някъде трябва да я сложи. И той започва да я складира, да я отлага на различни места в тялото: 1. В кожата или в подкожието (което е всъщност ЦЕЛУЛИТ) 2. В очите (настъпва катаракта) 3. В ставите, което съкращава тяхната подвижност и води до болки в тях. Отлага я и на други места по тялото, което се характеризира със съответната симптоматика, която лекарите щамповат с някаква „диагноза”).

3. Млечните продукти са много богати и на мазнини и LDL холестерол. Само че мазнините са такива, че холестеролът в тях е оксидиран, т.е окислен. Заради контакта му с въздуха при преливане на млякото, преработката и разнасянето му, е много по-вреден от обикновения холестерол. Защо? Заради свободните радикали, които се образуват точно при окисление на мазнините. Този лош холестерол по-нататък си знае работата – склеротични плаки в артериите, инфаркт, инсулт. Свободните радикали също си знаят тяхната – преждевременно остаряване, някой ден – рак, и т.н. При кърменето това не се случва, бебето го поема директно, без да се стига до окисляването му.

Мазнината в млякото е много и това означава – повече калории. Които е по-добре да се приемат под формата на сложни въгрехидрати, защото те се разграждат лесно и също така – засищат! А мазнината не засища толкова и провокира към още по-голяма консумация на мляко.  Някой сигурно си мисли, че калориите са си калории, без значение от къде ги набавяме. Но не е така! Калориите от въглехидратите са по-важни за организма (заради глюкозата в тях) и той ги преработва първо тях, а чак след това започва да преработва калориите от мазнините!  И ако няма нужда от всичките калории, които са в мазнините, той просто „ги зарязва” и ги отлага някъде по тялото. На практика производителите на мляко ни лъжат в процента масленост. (Отново жонглиране  с  терминология ). Те измерват сътношението на мазнината към водата, а не към целия продукт! И затова четем че млякото съдържало 2-3%, като на практика това е съвсем иначе – чаша мляко – до 49%, „обезмаслено” – 20% , сладолед , кисело мляко – до 50%, мазно сирене – до 65%. В среднодневното потребление на мляко се съдържа толкова холестерол (160 мг), колкото при 50 резенчета колбас.

4. Лекарите отдавна свързват употребата на краве мляко в детска възраст и с диабет тип1. Механизмът беше разгледан по-горе – организмът атакува собствените си клетки, които не успява да разграничи от чуждите, които много наподобяват неговите. Оказва се, че структурата на казеина е много подобна на структурата на клетките на панкреаса. Организмът разпознава казеина като антиген (чужд агент) и отделя антитела, за да го обезвреди. Но се случва в един момент тези антитела да се насочат към клетките на панкреаса и ги разрушава. Разбира се, това не се случва винаги, но може да се случи! Особено при повишена и продължителна консумация на мляко. За това докладват различни изследвания, публикувани в различни научни списания: „ diabetologia” 1994 /,бр. 37, Am J Clin Nutr.  стр. 381-387, 1990 51 стр 489-491,   DIABETES Care 1994 , New England Journal of medicine 1992 302-307 )
Практически това се оказва основната причина за диабет тип 1 !

Във Финландия потреблението на млечни продукти е 2-3 пъти по-голямо от това в Испания. Диабет :  във Финландия – много високи нива, в Испания – много ниски. (Изследвания на учени от Хелзинки. В публ.02.11.2000 в Германия – Arzte Zeitung немски лекари правят също връзката между сухо краве мляко и диабет тип 1). В Лансет медицински журнал се съобщава пак същото – употребата  на млечни продукти в ранна възраст може да е причина за диабет в по-късна възраст.

Намерили се критици, които издирили в Япония деца, страдащи от диабет тип1, които не били употребявали краве мляко. Обаче при по-детайлно изследване на „случая”, се оказало, че самите майки са употребявали много млечни и организмът им по описаната вече логика, е решил да се освободи от натрупания неразграден казеин посредством кърменето! И по този начин този казеин, дошъл от майката, на практика е провокирал диабета у децата, неупотребявали краве мляко.

Медици в Рим и Лондон изследвали 47 пациенти с диабет тип1. Оказало се, че 51% от тях имат имунни клетки, активирали се и причинили заболяването, при срещата си с Бета-казеин протеина от кравето мляко. От контролната група само 2.7% от хората имали такива клетки. Има расови различия в неспособността за преработка на лактазата от млякото. Например в Дания това са 2%, индианците – 50%, американските негри 70%, Гърция 85%  и в Азия – 85-90 %.

5. ОСТЕОПОРОЗА – причините за нея са комплексни, но една от най-определящите е твърде много протеин в храненето!
American Journal of Clinical Nutrition 1974, 27 (9)    Journal of Nutrition 1981 ,111,(3), Science 1986 ,233

Калцият е много необходим за борбата с остеопорозата. ДА, НО… В кравето мляко наистина има много калций.  Но може ли да считаме млякото за негов добър източник?  Не! В млякото калцият съжителства с голямо количество животински протеини. Правени са стотици изследвания с един и същ извод: „Жените, които си набавят калция от животински белтъчини, имат 3.7 пъти повече счупвания от тези, които използват растителни източници.” American Journal of Clinical Nutrition 2001.

Причината е, че растителният протеин не провокира отделяне на такова голямо количество киселина. А подкиселеният организъм връща баланса чрез изземване на калция от костите!
Което води до загуба на костна маса. Най-силно това се проявява при жените през менопаузата.
Съществува парадокс – на хора, страдащи от дефицит на калций предписват допълнително количество калций – (напр. – да пият мляко). Само че тук отново има проблем и той не се състои в недостиг на самия минерал, а в компрометираната вече система за усвояване и ВГРАЖДАНЕ на калция, а именно –  клетките-остеобласти. При нарушен киселинен баланс + влиянието на неусвоения казеин тези клетки спират да функционират. При връщане на алкално-киселинния баланс в норма тези клетки отново стават активни. И тогава няма нужда от таблетки или животински продукти с калций.

Дори да се приемат 1400 мг калций на ден, човек приемащ голямо количество протеини на ден, ще губи до 4% от костната си маса всяка година. American Journal of Clinical Nutrition 1979;32.

Интересна е таблицата за чупливост на костите при жени в различните държави. Най-малко счупвания има в Южна Африка (не се употребяват млечни)  – 5 на 100 000. Най-много – в скандинавските страни  (Норвегия и Дания) – 200 на 100 000. А там е най-голямата консумация на млечни продукти! Въпреки това, лекарите им, когато установят дефицит на калций, предписват употреба на колкото се може повече … млечни продукти. От статистиката се вижда обаче, че това май не им помага много!

6. Има изследвания, че в области с разпространена кравешка левкемия числото на болните от човешка левкемия също е много високо. Установено било също, че пренасящата вируса на левкемия крава дава много повече мляко от здравата! (коя от двете би избрал производителят на мляко?) НЕ е задължително кравата да е болна, въпреки заразоносителството, но още не е проучено добре как процедира вирусът, когато попадне в човешкия организъм посредством млякото ѝ.
American Journal of Epidemiology 1980; 112  Science 1981;213.

Канадски учени установяват през 2001 много тясна имунологична връзка между множествената склероза и диабет тип 1. И при двете заболявания имунните клетки реагират силно на млечни протеини от краве мляко.
Много болести като туберкулоза, бруцелоза, дифтерит, ку-треска, скарлатина, чума,  гастроентерит могат да се пренасят чрез кравето мляко. Journal of  Dairy Science 1988 ;71.

Млякото е превъзходен носител на инфекции! Заради мазнината му бацилите, попаднали в организма, са защитени от стомашните сокове, а понеже то е течност – в нея те удобно се придвижват извън сектора, където се отделят тези стомашни сокове и се настаняват в безопасното дебело черво. Journal Of the American Medical Associacion 1984;252.
Направени са опити, при които се установява следното: Преди пастьоризацията в млякото нормално присъстват малко количество патогенни бактерии, успешно потискани от млечните бактерии (лактобацилос и др.) Обаче след пастьоризацията полезните бактерии почти измират, а патогенните – не.  Останали без естествения си враг патогенните започват бурно размножаване!  Така в млякото може да има и салмонела, и стафилококи. (Пастьоризираното мляко, оставено на топло гние, а не вкисва, както ако не бъде пастьоризирано). New England Journal Of Medicine 1985;312.
Детската смъртност до 9 месеца е 8,5 % в страни, където на бебетата се дава краве мляко и 0,15% в страни , където то не се употребява. Освен това лекарите наблюдават, че в страните, където се употребява краве мляко, нивото на всевъзможни болести и инфекции е много по-голямо!

Болести, които медиците свързват с употребата на краве мляко: Хронична умора, диария, хиперактивност, алергии, астма, ранна атеросклироза, диабет1, 2 , ревматоиден артрит, акне, обриви, понижен коефицент на интелигентност. Рак на простатата, на правото черво, на млечната жлеза.

7. АЛЕРГИИ. Около 90% от алергиите се причиняват от употреба на краве мляко (астма, мигрена, кожни проблеми). Само чрез прекратяването на приема му, може да се постигне пълно излекуване.
Израелско медицинско списание твърди , че млечните продукти са основната причина за алергии, астма, проблеми със съня, мигрена. Israel Journal of Medical Science 1983 ;19,  Pediatrics 1989 ;84
В таблица от American Cancer Society са представени случаите на рак на простатата и на млечната жлеза в различните страни. Както може да се предположи – страните с най-голяма честота на тези заболявания са Швейцария и Норвегия – най-големите производители и потребители на млечни продукти в света.
В друга таблица е представена статистическа информация за рак на простатата в Америка, по слоеве. При чернокожите този показател е два пъти по-голям, защото те имат генетична непоносимост към млякото. Чернокожите също така страдат 4 пъти повече от сърдечни заболявания. Причината е същата. Знае се, че в Африка е пълно с гладуващи и умиращи като мухи деца. Въпрос- какво им праща милостивият Запад като хранителна помощ? Как какво – сухо мляко на прах!!!

Калцият от кравето мляко се усвоява на 25%. ( и заради това че в него няма достатъчно магнезий, необходим за разграждането на калция). Останалите 75% отиват да неутрализират повишената от самото мляко киселинност. Обаче не всичките 75% се разграждат, причинявайки допълнителни проблеми на организма с извеждането на неразградения калций.  Най-често се кашира в някоя тъмна нишичка – в някой кръвоносен съд.

8. Кравето мляко прави и  ХОЛЕСТЕРОЛНИ ПЛАКИ по кръвоносните съдове. В които отлагания има холестерол и КАЛЦИЙ! Същият калций, който е иззет от костите за да неутрализира подкиселяванията от млякото! Обаче остатъкът от него не може да бъде нито изведен от бъбреците (заради свръх количеството му), нито вграден обратно в костите (защото остеобластите не са в състояние за това) и организмът решава да го отложи тъкмо в съдовете и ставите.

Какво си доставяме от „купешкото краве мляко” – допустимо е определено съдържание на фекалии, вируси, бактерии, хормони, антибиотици, органични пестициди (Хиляда пъти по-концентрирани, отколкото са били в храната на животното, защото се натрупват в кравата)

Малко и накратко за сиренето и кашкавала:  в процеса на производство глюкозата се усвоява от бактериите, остава само галактозата (която не се преработва от организма), оксидиран холестерол (най-лошия),  казеин и голям процент мазнини.  Попаднали в стомаха сиренето и кашкавалът стоят там много дълго, защото много бавно и трудно се разграждат, (затова създават чувство за ситост). Това, което идва от стомаха и попада в червата, е високо концентрирана и силно киселинно-образуваща смесица от казеин, галактоза и холестерол. Кашкавалът е възможно най-киселинно-образуващият от всички възможни хранителни продукти.

9. БЕЗПЛОДИЕ: Екип  учени от Америка и Финландия докладва, че в области, където се потребява много краве мляко, съществува и голям процент жени с проблеми в това отношение. При това – още във възрастта 20-24 години. SCIENCE NEWS 12.03.1994
Причината отново е лактозната непоносимост. С възрастта проблемът става още по-изразен. Неразградената галактоза се напластява в тръбите и така се затруднява или прекъсва достъпът до яйчниците! Цифрите са много показателни:  В Тайланд, където  98% от жените са с лактозна непоносимост,  способността за забременяване (на жени  35-39г.) е  само 26% под оптималната стойност. А в Англия и Австралия, където лактозната непоносимост се среща само при 5% от жените , този процент е цели 82%.
При мъжете положението също не е цветущо. Тук експериментите са направени не с хора, а с маймуни. Резултатите – при употребяващите мляко маймуни – подвижност на сперматозоидите 3 пъти по-малка + голям брой дефектни такива.
При това всичко казано дотук се отнася за суровото мляко! Ако то се приема сварено или на кашкавал, тогава положението е много по-лошо, защото над 70 градуса настъпва денатурация на белтъка, смърт на клетката. Това изисква още по-големи усилия от страна на организма (за да изведе отпадните продукти) и е свързано с още повече зашлаковане  (от отпадните продукти, които не е успял да изведе, както и трупна отрова – отпадни продукти от бактериите-редуценти, които разлагат мъртвия белтък). Част от тези шлаки се отлагат в кисти, миоми, полипи, в междуклетъчното пространство, в дебелото черво под формата на фекални камъни.  Да, това се случва при разпада на кравешкия (или козия или овчия)  млечен протеин, за които по природа човек не е пригоден! А такива зашлаковани тъкани  после стават благодатна среда за заселване на всякакви бацили, микроорганизми и паразити , за което обвиняваме всичко друго, но не и млякото 🙂

Prof. Dr.Walter Veith
Цялата лекция може да гледате тук

Приемане на хормони

В кравето мляко освен холестерола (LDL), казоморфина, казеина и всичко останало, приемаме и огромна доза женски хормони, като огромни количества естроген, което води до хормонален дисбаланс – вредно и за двата пола.

Много хора приемат, че ако на опаковката на прясното мляко пише „без добавени изкуствени хормони”, то прясното мляко, което купуват, не съдържа хормони. Истината е, че прясното мляко съдържа по природа много хормони, било то пастьоризирано, от хранени на паша животни, органично или с лепнат етикет „не съдържа хормони”. Всъщност, прясното мляко съдържа около 60 хормона, дори и да е издоено от крава, на която никога не са давани хормони изкуствено. Ето само някои от хормоните, съдържащи се в чаша прясно мляко:

Прогестерон (от прегненолон)
5α-прегнан-3β-ol-20-one, 20α- и 20β-дихидропрогестерон (от прогестерон)
Андростенедион
Инсулин
Тестостерон
Инсулиноподобни растежни фактори 1 и 2 (IGF-1 и IGF-2)
Волски растежен хормон
За да се поддържа производството на прясното мляко, дойните крави редовно биват инжектирани с рекомбинантен волски растежен хормон (rBGH), одобрен от Агенцията за храните и лекарствата, синтетичен хормон, който усилва млеконадоя. Просто не е възможно дадена крава да дава количеството мляко необходимо за покриване на нормата, без изкуствена хормонална стимулация.

Рекомбинантният волски растежен хормон rBGH причинява повишаване в нивата на инсулиноподобния растежен фактор (IGF-1) на кравата, които след това се оказват в млякото ѝ. IGF-1 е неподатлив на пастьоризация и дори на усвояване, което означава, че се поема в кръвотока на практика непроменен. Освен това, самият rBGH може да се съдържа в прясното мляко и да се усвоява, повишавайки IGF-1 в човешкото тяло точно както става в тялото на кравата. Както предполагат имената им, rBGH и IGF-1 са насочени за отглеждане (най-вече на телета). Проблемът е, че при хората те спомагат за растежа на не каквото трябва – като например, на ракови клетки и предизвикват гинекомастия (здравейте цицки).

ОБЕЗМАСЛЕНОТО ПРЯСНО МЛЯКО или как всички ние сме жертва на стъкмистика

Още един проблем с този синтетичен хормон е, че той прави кравите по-уязвими на инфекции на вимето, което изисква употребата на антибиотици. Всъщност, много млекопроизводители, които прибягват до rBGH, редовно дават и антибиотици, дори и да няма никаква инфекция, което открива пътя за развиване на „супербактерии” или на бактерии, резистентни на антибиотици, които след това влизат в храната ни. Помнете, дори и кравите, на които никога не им е даван рекомбинантен волски растежен хормон (rBGH), не дават прясно мляко, в което няма хормони. Сурово прясно мляко, органично прясно мляко – няма значение; прясното мляко е естествено богато на хормони, защото предназначението му е отглеждането на теленцата.

В млякото ни има гной?!

Да! Истината е, че чашата ви с прясно мляко съдържа алармиращо количество гной и ето защо. Както споменахме по-горе, когато на кравите се дава rBGH, той ги прави податливи на хроничен мастит (инфекция на вимето). Преобладаването на това заболяване доведе до това, че американската млечна промишленост обяви допустим брой за това колко „соматични клетки” (телесни клетки) да се съдържат в прясното мляко.

Соматични клетки има в млякото на всички бозайници; това е неизбежно, след като прясното мляко се произвежда в тялото. Ако дойната крава е здрава, соматичните клетки не са много. При болните и инфектирани крави, обаче, соматичните клетки са много увеличени на брой и приемат формата на неутрофили или на клетките, които формират гнойта. Помнете това, когато разсъждавате за следния факт: средният брой телесни (соматични) клетки в американското прясно мляко е 1120000. И повечето от тях са гнойни клетки.

Ето още един проблем при хроничните инфекции и при даването на антибиотици: антибиотиците накрая се оказват в прясното мляко, а антибиотиците всъщност ускоряват загубата на костна маса.

Пестицидите са токсични и вредни за костите и здравето, а остатъчни пестициди се съдържат също и в прясното мляко. Още един начин, по който прясното мляко унищожава костите ви… Според изследване на Програмата за данни за пестицидите на американското Министерство на селското стопанство от 2004 година, остатъчните пестициди в прясното мляко са алармиращо преобладаващи и упорити. Над 95% от млечните проби в изследването са съдържали DDE1, химикал, произлизащ от разграждането на пестицида с лоша слава DDT, който беше забранен през седемдесетте години на миналия век. Въпреки забраната, DDT е върло траен в околната среда, особено в почвата. Кравите го поглъщат когато ядат сено, царевица, трева и т.н., расли на земя, която някога е била буквално напоена с DDT.  Изследването на гореспоменатата Програма също така откри дифениламин (DPA) в 99% от пробите, промишлен химикал, използван в производството на някои лекарства, пластмаси и каучук. Диелдрин е друг забранен пестицид, съдържащ се в 41% от пробите, изследвани по Програмата. Списъкът продължава и включва ендосулфан сулфат, който разстройва ендокринната система и 3-хидроксикарбофуран, който е много токсичен вторичен продукт от разграждането на инсектицида карбамат. Има още отровни пестициди, съдържащи се в прясното мляко… списъкът е наистина дълъг. Изводът е, че като избягва прясното мляко, човек се предпазва от основен източник на излагане и поглъщане на пестициди.

Какво да кажем за киселото мляко, сиренето и другите млечни продукти? Всички млечни продукти са направени от прясно мляко, почти винаги – краве. Без ползи за здравето (и с доказани вреди за здравето) просто не си струва да се опитваме да си набавяме биологични млечни продукти, особено след наличието на толкова много полезни и вкусни алтернативи, добити етично.

Пристрастени ли сме към млечните продукти?

В кравето мляко има в пъти повече казеин от колкото човешкото, респективно и казоморфин. Казоморфинът е вещество с химична формула, подобна на морфина, 20 пъти по-слабо от него, но достатъчно пристрастяващо. И докато сме бебета това е напълно окей, но да издевателстваме системно с телата си години наред,  тъпчейки ги с огромни дози казоморфин от природно-неестествени храни за тях, с концентриран млечен протеин (кашкавал, сирене, извара, кисело мляко), е абсолютна злоупореба, носеща силно пристрастяващ ефект.

Ако все още не сте вегани, опитайте 30 дневно веган предизвикателство.